Badanie gruntu na działce budowlanej. Sprawdź, dlatego warto je wykonać

Badanie gruntu na działce budowlanej. Sprawdź, dlatego warto je wykonać

Budowa domu

Budowa domu to poważna inwestycja. Podejmując się niej, zakładamy, że budynek będzie nam służył przez wiele kolejnych lat. Badanie gruntu wykonane jeszcze przed jego posadowieniem jest jednym z wielu warunków, które może nam to zagwarantować. Dlaczego nie powinniśmy pomijać tego etapu i czym dokładnie są badania geotechniczne? Tego dowiemy się z niniejszego artykułu.

Wiele osób wykonuje badanie gruntu, zanim jeszcze zdecyduje się na zakup nieruchomości. Taki wybieg pozwala uniknąć nabycia nieruchomości, na której wybudowanie domu byłoby niemożliwe albo zbyt kosztowne. Aby wykonać badanie geotechniczne, należy jednak uzyskać zgodę właściciela działki. O wiele łatwiej jest wtedy, kiedy to my dysponujemy prawem własności do nieruchomości gruntowej. Co dokładnie da nam badanie gruntu?

Wiedzieć więcej, znaczy budować lepiej

Badanie geotechniczne wykonuje się w miejscu, w którym ma powstać nowy budynek. Otrzymane wyniki mogą dostarczyć niezwykle ciekawych i istotnych dla architektów informacji. Dowiemy się z nich między innymi, jakie podłoże znajduje się na działce oraz jakie parametry geotechniczne je charakteryzują. Badanie gruntu pozwoli też określić jego nośność oraz wskaże na ewentualne występowanie wód gruntowych i ich głębokość. W wynikach mogą się też znaleźć zalecenia dotyczące sposobu budowy fundamentów budynku.

Czy wszyscy muszą wykonać badanie gruntu?

Warto pamiętać, że nie ma obowiązku przeprowadzenia badań geotechnicznych. Jednak ich wykonanie jest z korzyścią dla inwestora. Dzięki nim możemy zyskać pewność, że występujące na działce podłoże nie będzie miało negatywnego wpływu na budynek. Jeśli natomiast okazałoby się inaczej, wskazane w dokumencie zalecenia pomogą uniknąć kłopotów, które ewentualnie mogłyby pojawić się z tego powodu w przyszłości. Inwestorzy, którzy nie mają wiedzy na temat panujących na działce niekorzystnych warunków wodno – gruntowych, mogą narazić się na znaczne koszty. Te mogą się pojawić już na etapie budowy albo – jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiedniej rozwiązania – na późniejszym etapie.

Nieprzyjemne skutki

Zaniedbania w tym zakresie mogą być bardzo nieprzyjemne. Co może się wydarzyć, jeśli badanie gruntu nie zostanie przeprowadzone? Wśród problemów, które dotykają najwięcej osób, warto wymienić pękające ściany oraz za padające się fundamenty. Dlatego o właściwe posadowienie budynku oraz dopasowanych do panujących na działce warunków projekt warto zadbać już na samym początku.

Jak wyglądają badania geotechniczne?

Ile kosztuje badanie gruntu? Jego koszt może być różny w zależności od zakresu prowadzonych prac oraz rejonu kraju, w którym są wykonywane. Ich przeprowadzenie pozwoli uniknąć niekorzystnych konsekwencji. Zakres badań geotechnicznych może być różny. Najczęściej składają się na nie odwierty, które wykonuje się w obrębie obrysu mającego powstać w przyszłości budynku. Zazwyczaj są to trzy odwierty, z których dwa wykonuje się w narożach budynku, a trzeci na przecięciu jego przekątnych. Ich głębokość zależy od tego, czy budynek będzie podpiwniczony.

Badanie gruntu, choć nie jest wymagane prawem, może być korzystne dla inwestora. Dlatego warto je wykonać, zanim rozpoczniemy budowę.

Udostępnij