Ciepło, komfortowo i niedrogo. Czy to może być ogrzewanie elektryczne

Ciepło, komfortowo i niedrogo. Czy to może być ogrzewanie elektryczne?

Wystrój wnętrz

Ogrzewanie elektryczne bezsprzecznie ma wiele zalet. Te jednak często przesłania nam jedna wada, a mianowicie stosunkowo wysoki koszt eksploatacji urządzeń grzewczych. Nieco inaczej wygląda sytuacja przy zastosowaniu nowoczesnych grzejników elektrycznych. W tym przypadku ogrzewanie mieszkania może być wygodne i bezobsługowe, a jego koszty będą porównywalne z innymi systemami grzewczymi, a niekiedy nawet niższe.

Współcześnie coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, by zapewnić w domu komfort cieplny możliwie najniższym kosztem, ale jednocześnie także na to, by zastosowany system był przyjazny dla środowiska. Emisja szkodliwych gazów i zanieczyszczenie powietrza sprawiły, że dużą uwagę na ten problem zwracają też samorządy. Stąd lokalnie wprowadzane są ograniczenia w opalaniu w kominkach oraz wsparcie dla mieszkańców w postaci dotacji albo refundacji kosztów poniesionych na termoizolację lub ekologiczne metody ogrzewania.

Elektryczne ogrzewanie domu – zalety

Jednym z systemów objętych dofinansowaniem – w zależności od gminy – może być ogrzewanie elektryczne. Sporo zalet takiego ogrzewania sprawia, że interesuje się nim coraz więcej inwestorów. Jednym z największych atutów jest wysoki komfort cieplny i bezobsługowe działanie urządzenia. Z łatwością przejdziemy też przez poszczególne etapy jego instalacji i docenimy prosty montaż.

Dużą zaletą jest wygoda, jaką można zyskać przy takim ogrzewaniu. Niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na grzejniki konwektorowe, czy też elektryczne folie albo maty, urządzenia grzewcze są proste i intuicyjne w obsłudze. Co bardzo istotne, nie wymagają dużo uwagi ze strony użytkownika. Wystarczy ustawić termostat na odpowiednią temperaturę, by cieszyć się wypełniającym mieszkanie ciepłem.

Zaletą tego typu systemów grzewczych jest możliwość ich programowania zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Można ustawić godzinę, o której grzejnik powinien się włączyć oraz tę, o której zostanie wyłączony. Co więcej, ustawienia te mogą być odmienne w poszczególnych dniach tygodnia. Można też ustawić inną temperaturę w różnych pomieszczeniach albo zaplanować obniżenie temperatury w mieszkaniu w godzinach, gdy przebywamy poza domem.

Sterowanie ogrzewaniem nie musi się ograniczać do ustawień temperatury na termostacie. Niektóre urządzenia dają też możliwość zdalnego sterowania urządzeniem i zmiany ustawień z wykorzystaniem sterowania radiowego.

Dla niektórych inwestorów ogromne znaczenie ma ekologia. A możliwość wpływania na stan środowiska poprzez wybór systemu grzewczego, który jest temu środowisku przyjazny, bywa najważniejszym czynnikiem decyzyjnym.

Elektryczne ogrzewanie – największe wady

Tak jak przy innych systemach grzewczych, tak i tutaj nie można mówić o ogrzewaniu całkowicie wolnym od jakichkolwiek wad. Przeciwnicy takiego rozwiązania wspominają wysokie koszty związane z ogrzewaniem mieszkania. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku nowoczesnych grzejników elektrycznych, koszty eksploatacji będą znacznie niższe niż w urządzeniach starego typu.

Najtańsze ogrzewanie elektryczne mogą zagwarantować urządzenia wysokiej klasy, które łączą w sobie dwa niezależna systemy grzewcze: ogrzewanie konwekcyjne oraz promienniki podczerwieni. Producent zastosował w nich szereg dodatkowych funkcji, które wpływają na obniżenie zużycia energii. Wśród nich warto wymienić czujnik otwartego okna oraz czujnik ruchu, który pozwala na automatyczne ustawienie temperatury na pożądanym poziomie po wykryciu w pomieszczeniu obecności człowieka.

Jednak nie we wszystkich budynkach ogrzewanie elektryczne będzie się sprawdzać dobrze. Jego wykorzystanie można rozważyć między innymi w nowym i energooszczędnym budownictwie. Jednak tam, gdzie izolacja termiczna nie jest na odpowiednim poziomie, będziemy się musieli liczyć z dużymi stratami ciepła.

Ogrzewanie elektryczne może zagwarantować wysoki komfort cieplny przy stosunkowo niskich kosztach. Warunkiem pozostaje jednak odpowiednia termoizolacja budynku oraz wybór nowoczesnego, cechującego się wysoką skutecznością urządzenia.

Udostępnij