Element architektoniczny

Element architektoniczny, który urozmaica bryłę budynku

Budowa domu

Nowoczesne projekty domów różnią się od tych klasycznych, czy przypominających dworki. W zależności od stylistyki budynku mogą występować w nich różne elementy architektoniczne, które uatrakcyjniają i urozmaicają bryłę. Ich zróżnicowanie przekłada się na różnorodność projektów budowlanych, co stanowi niewątpliwy atut dla inwestorów.

Elementy architektoniczne nie zawsze są pożądane. Bardziej skomplikowana bryła to zazwyczaj wyższe koszty budowy. W niektórych przypadkach ich obecność może też wpływać na powstawanie mostków termicznych, których wielu inwestorów stara się jednak unikać. Bryła budynku pozbawiona takich detali jest prostsza, a co za tym idzie zazwyczaj tańsza w budowie. Pozwala również na uniknięcie niepotrzebnych strat energii.

Ryzalit – ciekawy element architektoniczny

Sposobem na zróżnicowanie bryły budynku może być ryzalit. Choć element ten bywa dość często mylony z wykuszem, w rzeczywistości stanowi odmienną formę. Ryzalit jest wysuniętą poza lico budynku formą architektoniczną, która wspiera się – podobnie jak cały budynek – na fundamentach. To dość często spotykany element architektoniczny, który tworzy spójną całość z całą bryłą i sięga od fundamentów do dachu.

Ryzalit powiększa przestrzeń użytkową domu, a jego wnętrze może być zaaranżowane na wiele sposobów. Może być połączony z salonem, sypialnią albo innym wnętrzem. Zazwyczaj charakteryzuje się dużymi przeszkleniami, które korzystnie wpływają na przeszklenie wnętrza. Ponieważ przez wiele osób jest zwyczajowo nazywany wykuszem, z takim terminem możemy się również spotkać w projektach budowlanych.

Czym naprawdę jest wykusz?

Kolejny element architektoniczny, który urozmaica bryłę budynku, to wykusz. W tym miejscu warto wyjaśnić, czym w rzeczywistości jest wykusz, skoro zazwyczaj termin ten odnosimy do formy, która tak naprawdę nazywa się ryzalitem. Przypominamy więc, że wykusz to forma architektoniczna wysunięta poza lico ściany budynku, która znajduje się powyżej parteru i może obejmować jedną lub kilka kondygnacji. Wykusz nie jest więc wsparty na fundamentach, ale na specjalnych wspornikach. Wykusz – podobnie jak ryzalit – może mieć różne kształty i powiększa przestrzeń użytkową budynku. Jego wnętrze również może być zagospodarowane na różne sposoby.

Lukarna – dodająca uroku nadbudówka

Lukarna to element architektoniczny, który dodaje bryle budynku sporo uroku. Spotkamy ją zarówno w budynkach przypominających dworki, jak i tych bardziej nowoczesnych. Lukarna jest niewielką nadbudówką wystającą ponad połać dachu. Jej cechą charakterystyczna jest pionowe okno. Taka forma pozwala na urozmaicenie bryły budynku i stanowi doskonałą alternatywę dla okien dachowych.

Lukarny mogą mieć różne kształty, a ich kształt powinien być dostosowany do stylistyki budynku. Zróżnicowana może być również ich ilość. Co więcej, jest to element architektoniczny, który musi być dostosowany dokształtu dachu. Właśnie z tego względu możemy wyróżnić różne rodzaje lukarn.

Element architektoniczny, który urozmaica bryłę budynku, nie zawsze jest pożądany. Jednak w wielu przypadkach może wpłynąć pozytywnie na jego wygląd.

Udostępnij