Grzejniki elektryczne na podczerwień - co warto o nich wiedzieć

Grzejniki elektryczne na podczerwień – co warto o nich wiedzieć?

Wystrój wnętrz

Sposobów dostarczenia ciepła do domu może być wiele. Jednym z nich są grzejniki elektryczne na podczerwień. Czasami okazują się najlepszym rozwiązaniem spośród wielu innych dostępnych systemów grzewczych. Ich wybór jest na tyle szeroki, że z łatwością znajdziemy urządzenie doskonale wpisujące się w określone potrzeby. Nie brakuje wśród nich urządzeń energooszczędnych, bezobsługowych i niezwykle wygodnych w codziennym użytkowaniu.

Grzejniki elektryczne na podczerwień są dostępne w różnym pułapie cenowym i mogą oferować szereg dodatkowych, atrakcyjnych dla użytkownika funkcji. Czasem jest to możliwość bieżącego monitorowania zużycia energii, innym razem możliwość obniżenia rachunków za prąd poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak wbudowany czujnik ruchu, który umożliwia obniżenie temperatury w pustych pomieszczeniach, a ogrzewanie tych, w których znajdują się domownicy. Niektóre z tych urządzeń cechują się efektownym wyglądem, dzięki czemu doskonale prezentują nawet we wnętrzach o charakterze reprezentacyjnym.

Nie będziemy się tu jednak rozpisywać o poszczególnych modelach grzejników elektrycznych. Zamiast tego przybliżymy ogólne zalety, jakie je wyróżniają.

Ogrzewanie główne czy ogrzewanie wspomagające?

Grzejniki elektryczne na podczerwień to urządzenia, które przetwarzają energię elektryczną na energię cieplną. Ta przyjmuje natomiast postać promieniowania podczerwonego określanego symbolem IR (infrared). Emitowane przez urządzenie promieniowanie podczerwone pozostaje niewidzialne dla ludzkiego oka, ale jest doskonałym nośnikiem energii.

Grzejniki elektryczne na podczerwień, czyli inaczej promienniki podczerwieni działają podobnie jak słońce. Tym właśnie różnią się od ogrzewania konwekcyjnego, które na początku ogrzewa powietrze, a dopiero od niego nagrzewają się ściany pomieszczeń i wszystkie przedmioty znajdujące się wewnątrz. W przypadku grzejników na podczerwień wysyłane w postaci promieniowania podczerwonego ciepło nie ogrzewa powietrza, a uwalnia się dopiero po dotarciu do ściany, przedmiotów i ludzi znajdujących się we wnętrzu.

Warto zaznaczyć, że takie ogrzewanie rzadko stanowi w budynku główny system grzewczy. Znacznie częściej inwestorzy decydują się na wykorzystanie grzejników elektrycznych jako wspomaganie do innego, niedającego sobie rady z ogrzaniem całego wnętrza systemu.

Grzejniki elektryczne na podczerwień – największe zalety

Grzejniki elektryczne to samodzielne urządzenia, które nie wymagają centralnego systemu ogrzewania. Wystarczy włączenie do sieci zasilającej, aby zaczęły działać. Szeroki wybór tych urządzeń pozwala dostosować je do konkretnych oczekiwań. To mogą być grzejniki montowane na stałe na ścianie albo mobilne, które z łatwością przestawimy w dowolne miejsce.

Zaletą nowoczesnych promienników podczerwieni jest ich efektowny wygląd. Na hartowanym szkle takiego urządzenia może pojawić się piękny pejzaż lub inny rysunek, który doda wnętrzu uroku.

Grzejniki elektryczne na podczerwień doskonale sprawdzają się w takich wnętrzach, w których nie zostało przewidziane wcześniej ogrzewanie i nie wykonano żadnej instalacji grzewczej. Jako przykład można tu podać pomieszczenia na poddaszu. Wyposażenie ich w grzejniki zasilane energią elektryczną szybko rozwiązuje ten problem.

Grzejniki elektryczne na podczerwień sprawdzają się jako wspomaganie innego systemu grzewczego i do ogrzewania wnętrz pozbawionych centralnego systemy grzewczego. Stanowią wtedy najlepszą alternatywę.

Udostępnij