Jak oszczędzać na domowym oświetleniu?

Wyposażenie

Naprawdę trudno nie zauważyć, że ceny mediów w ostatnim czasie są coraz wyższe. Widać to choćby na przykładzie energii elektrycznej. Aby obniżyć poziom domowych wydatków, wiele osób szuka zatem skutecznych sposobów na oszczędzanie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić z głową. Okazuje się bowiem, że istnieje szereg sposobów na oszczędzanie, które nie wpływa negatywnie na komfort funkcjonowania w domowym zaciszu. W dzisiejszym tekście pokażemy Wam, co zrobić, żeby mądrze obniżyć wysokość rachunków za domowe oświetlenie.

Oświetlenie do domu – do czego go potrzebujemy?

Oświetlenie w domu to jedna z najważniejszych instalacji, bez której zwykłe, codzienne funkcjonowanie było by nie tyle co niemożliwe, co na pewno znacząco utrudnione. Lampy zapewniają nam bowiem komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się w pomieszczeniach oraz pomiędzy nimi. Sprawiają także, że bez trudu wykonujemy wszystkie najważniejsze czynności o mniejszym lub większym stopniu precyzyjności.

Często nie można wyeliminować oświetlenie z domowych przestrzeni. Jak zatem moglibyśmy na nim oszczędzać? Kilka sposobów znajdziecie poniżej.

LED – czyli energooszczędne źródła światła do każdego domu

Jeszcze kilka lat temu źródła światła LED były nowinką technologiczną. Ceny tego typu produktów były wysokie, a jakość dawanego przez nie światła pozostawała sporo do życzenia. Trudno na przykład było uzyskać przyjemne dla ludzkiego wzroku światło o temperaturze neutralnej lub ciepło białej.

Obecnie wiele się w tym temacie zmieniło. Technologia LED to energooszczędne, trwałe i bezawaryjne produkty, gwarantujące zdecydowanie więcej godzin świecenia niż standardowe żarówki. Ich cena również zdecydowanie spadła, zatem niemal każdy może sobie pozwolić na wymianę wszystkich źródeł światła w domu na nowoczesne żarówki LED. Większość nowych opraw jest też do tego przystosowana.

Dzięki takiej zamianie każdego dnia, włączając światło, zużywamy nawet o 60% mniej energii elektrycznej niż przy wykorzystywaniu tradycyjnych żarówek. W perspektywie miesiąca lub roku są to już naprawdę duże oszczędności.

Zmiana nawyków i przyzwyczajeń

Często największy problemem w rozsądnym wykorzystywaniu oświetlenia w domu stanowimy my sami. Jak to możliwe? Dotyczy to przede wszystkim naszych nawyków, wyrabianych przez lata. W wielu przypadkach nawet nie zastanawiamy się nad tym, czy to, co robimy ma jakiekolwiek uzasadnienie.

Jeżeli szukamy oszczędności w oświetleniu domu, warto przyjrzeć się temu, kiedy i ile punktów świetlnych włączamy lub wyłączamy. Czy zawsze wyłączamy światło, gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia lub wychodzimy z domu. Czy na pewno potrzebujemy maksymalnego natężenia oświetlenia do wykonywania podstawowych czynności lub odpoczynku?

Niekiedy okazuje się, że zmiana nawyków nie tylko obniża wysokość rachunków za prąd, ale również pozwala na jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze korzystanie z domowych wnętrz.

Fotowoltaika – prąd z promieni słonecznych

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzysta wielu użytkowników prywatnych. Choć, montując panele na dachu domu, nie możemy liczyć na zarabianie na produkcji prądu, to spokojnie jesteśmy w stanie pokryć większość domowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Niektóre modele mini systemów fotowoltaicznych są wyposażone w specjalne elementy do magazynowania energii zanim jej nadwyżkę przekażemy do sieci do późniejszego wykorzystania. W efekcie jesteśmy w stanie jeszcze lepiej gospodarować energię elektryczną, wytwarzaną za darmo wprost z promieni słonecznych, do których dostęp mamy przecież wszyscy.

Warto zatem rozważyć taką inwestycję również w swoim domu. Wymaga ona na początek poniesienia wydatków, które jednak naprawdę szybko się zwracają.

Oszczędności bez ograniczania komfortu

Opisane powyżej koncepcje w wielu przypadkach pomagają sprawnie obniżyć wysokość domowych rachunków na oświetlenie. Pomagają zoptymalizować zużycie światła oraz wprowadzić szereg praktycznych rozwiązań, które niekiedy mogą też zwiększyć wygodę codziennego funkcjonowania w domowych czterech ścianach.

Jeśli zatem planujemy wprowadzić cięcia w rachunkach, dobrze się zastanówmy, jak to zrobić mądrze i wygodnie, bez konieczności zmniejszania komfortu oświetleniowego w warunkach domowych. Możliwości jest naprawdę wiele.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Udostępnij