Kupno nieruchomości gruntowej - na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji

Kupno nieruchomości gruntowej – na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji?

Wokół domu

Kupno nieruchomości gruntowej to jedna z pierwszych inwestycji, jakiej podejmuje się osoba, która chce wybudować własny dom. Od warunków panujących na konkretnej działce będzie zależeć komfort jej użytkowania. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup?

Warto pamiętać, że kryteria wyboru działki dla każdego z nas mogą być nieco inne. Dlatego kupno nieruchomości to często sprawa bardzo indywidualna, gdzie decyzje jednego inwestora mogą niezrozumiałe dla innego. W niniejszym wpisie postanowiliśmy zatem pominąć kwestie oczywiste, jakie mogą mieć wpływ na wybór działki, a jakie zależą od indywidualnych preferencji oraz możliwości. Mowa tu między innymi o wielkości działki, jej lokalizacji w mieście, na jego obrzeżach albo w pobliżu miejsc cennych przyrodniczo, czy też budżecie, jaki można przeznaczyć na taki zakup. Koncentrujemy się natomiast na innych, niezwykle ważnych aspektach.

Kupno nieruchomości a plan miejscowy

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zrobić przed dokonaniem transakcji zakupu nieruchomości, jest sprawdzenie dotyczących jej zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w gminie właściwej ze względu na lokalizację działki. Znajdziemy tam informacje na temat możliwych sposobów zagospodarowania nieruchomości oraz planów gminy względem terenów zlokalizowanych w pobliżu działki. Z dokumentu dowiemy się między innymi, w jaki sposób mogą zostać zagospodarowane sąsiednie nieruchomości, co może nas uchronić przed kupnem działki, w której pobliżu powstanie oczyszczalnia ścieków lub zakład produkcyjny o dużej uciążliwości.

Z planu miejscowego dowiemy się też, ilukondygnacyjny budynek możemy wybudować, jaka jest nieprzekraczalna linia zabudowy oraz minimalna powierzchnia biologicznie czynna.

Jeżeli plan miejscowy dla danego obszaru nie został ustalony, warto wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Taki dokument da nam gwarancję, że budynek będzie mógł zostać wzniesiony na konkretnej nieruchomości. Z wnioskiem o wydanie decyzji może wystąpić każdy, nawet jeśli nie jest właścicielem gruntu.

Ekspozycja działki względem kierunków geograficznych

Bardzo ważną kwestią, ale niestety przez wielu inwestorów pomijaną, jest usytuowanie nieruchomości gruntowej względem kierunków geograficznych. Od ekspozycji działki warto uzależnić wybór projektu domu. Najkorzystniejsze jest usytuowanie wejścia do domu od strony północnej, czyli najgorzej doświetlonej. Idealnie, jeśli to właśnie od północy będzie znajdować się ścieżka prowadząca do domu.

Z kolei od południa powinny znajdować się pomieszczenia określane jako strefa dzienna domu, czyli salon, a także przestrzeń wypoczynkowa ogrodu, czyli najczęściej taras. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, można pokusić się o przedłużenie tarasu na stronę zachodnią, dzięki czemu w promieniach słońca będzie można wygrzewać się w długie letnie popołudnia.

Badania geotechniczne gruntu

Kupno nieruchomości warto poprzedzić wykonaniem badań geotechnicznych gruntu. To może uchronić inwestora przed zakupem działki, na której budynek nie będzie mógł zostać posadowiony, lub takiej, na której wybudowanie domu będzie bardzo kosztowne. Badania geotechniczne mogą bowiem wykazać istnienie osuwisk, które taką budowę będą utrudniać. Dowiemy się z nich również, jakie grunty znajdują się na działce oraz jaki jest poziom wód gruntowych.

Kupno nieruchomości pod budowę domu to duża inwestycja na wiele lat. Dlatego przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu transakcji, warto dowiedzieć się o działce jak najwięcej.

Udostępnij