Lampka biurkowa – jak ją dobrać?

Wyposażenie

Przy biurku się uczymy i pracujemy, dlatego niezbędna jest tu między innymi lampka biurkowa. Biurko powinniśmy ustawić blisko okna, aby mieć dostęp do światła naturalnego. Jednak nie zawsze mamy szansę na taką aranżację pokoju. Ponadto nierzadko zdarza nam się uczyć lub pracować w porze wieczorowej. Nie obejdzie się zatem bez światła sztucznego. W jaki sposób je dobrać, by spełniało wszystkie nasze oczekiwania, a pracę i naukę czyniło bardziej efektywnymi?

Lampka biurkowa musi spełniać kilka wymagań

Światło ma nam pomagać w koncentracji. Dzięki niemu łatwiej skupiamy się na wykonywanych zadaniach, ale i podejmujemy te wymagające dużej precyzji. Lampka biurkowa oświetla wybrane fragmenty blatu biurka, powinna być również lekka i mobilna, bo w zależności od wykonywanych czynności, potrzebujemy innego sposobu oświetlania.

Nie bez znaczenia pozostaje ustawienie takiej konstrukcji. Osoby leworęczne powinny umieścić lampkę biurkową po prawej stronie, natomiast praworęczne – po lewej. Dzięki temu światło płynące spod klosza nie będzie zasłaniane przez rękę, która aktualnie pracuje.

Dostępne obecnie oświetlenie biurkowe pozwala na regulowanie natężenia światła. Warto szukać takich modeli, ponieważ światła o innej mocy potrzebujemy do rysowania, szkicowania czy malowania, a odmiennego wtedy, gdy chcemy poczytać dla relaksu lub planujemy popracować przy komputerze.

Im więcej możliwości regulacji, ustawienia kąta padania światła, tym lepszy sposób oświetlania biurka. To także ważne, gdy z tej przestrzeni korzystają wszyscy domownicy. Mogą oni dostosować wysokość oświetlenia i jego natężenie do własnych potrzeb. Bez zbędnego przesuwania lampki w innej miejsce, giętkim ramieniem lub tym ruchomym, doświetlają wybrane fragmenty przestrzeni na blacie biurka.

Jeśli często pracujemy lub uczymy się przy biurku, powinniśmy zainwestować w oświetlenie LED-owe, które jest nie tylko mocne, ale i energooszczędne. Poza tym takie żarówki zapewniają najwyższą trwałość spośród dostępnych produktów oświetleniowych.

Musimy pilnować odległości, jaka dzieli żarówkę od oświetlanej powierzchni. Maksimum określa się na poziomie 35 cm. Przy takiej odległości można swobodnie pracować lub się uczyć, ale bez wrażenia coraz bardziej zmęczonych oczu.

Estetyka, na którą liczymy

Choć funkcjonalność lampki biurkowej jest najważniejsza, nie zapominamy o estetyce. Pieczołowicie urządzamy pomieszczenie przeznaczone tylko na domowe biuro, a innym razem w pokoju dziennym próbujemy wygospodarować przestrzeń na biurko. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z przestrzeniami, w których chcemy zastosować wybraną aranżację.

Dopasowanie estetyki lampki biurkowej do wystroju wnętrza, ma zatem znaczenie. Nie chodzi tylko o kwestie wizualne, ale o sam fakt, że w uporządkowanych i przemyślanych wnętrzach, w których czuć przyjazną atmosferę i ciepło domowego ogniska, lepiej się czujemy. Samopoczucie fizyczne i psychiczne mają wpływ na wyniki osiągane w pracy i w szkole bądź na studiach. I tu wracamy do punktu wyjścia, czyli ważnej kwestii dobierania stylu lampki biurkowej.

Nie tylko oświetlenie punktowe

Skoro rozważamy kwestię, w jaki sposób oświetlić biurko, musimy wspomnieć o jeszcze jednym elemencie. Ta przestrzeń nie może obejść się bez oświetlenia głównego. Tylko lampka biurkowa zapewni dobrą koncentrację na wykonywanych zadaniach oraz doświetlenie fragmentów blatu biurka. To jednak zbyt mało, by swobodnie korzystać z porozkładanych notatek i książek. Musimy wyeliminować szybkie męczenie się oczu, dlatego potrzebna jest nam lampa, która oświetli całą przestrzeń przeznaczoną na prace biurowe i naukę.

Wygoda użytkowania

Z praktycznych wskazówek przypominamy, że lampka biurkowa powinna mieć kabel przynajmniej o długości 1,5 metra. Dzięki temu jej przestawianie w razie konieczności, nie będzie skutkowało koniecznością przesuwania całego biurka, by dosięgnąć do gniazdka. Im dłuższy przewód, tym łatwiej zagospodarować tę część pomieszczenia. Lampka zostaje ustawiona w dowolnym miejscu i nie trzeba martwić się o to, gdzie ją podłączyć.

Światło koi, relaksuje, a nawet uspokaja, ale podczas pracy i nauki ma pobudzać umysł. Sprzyjać koncentrowaniu się i pozwalać na maksymalne skupienie. To dlatego przemyślany wybór konstrukcji, jaką jest lampka biurkowa, jej miejsca ustawienia oraz kierunku padania światła, mają tak duże znaczenie. Idealne oświetlenie biurka istnieje, wystarczy dobrze poszukać.

Udostępnij