Lampy na pilota do domu – jak wygodnie sterować oświetleniem?

Wyposażenie

Sterowanie oświetleniem wcale nie musi ograniczać się do standardowych włączników. Coraz więcej osób decyduje się na praktyczne lampy na pilota, które poprawiają funkcjonalność domowych przestrzeni.

Co wyróżnia oprawy oświetleniowe sterowane przy pomocy pilota? Dlaczego warto się na nie zdecydować? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Zdalne sterowanie oświetleniem – dlaczego warto zdecydować się na pilota?

Nowoczesne produkty oświetleniowe pozwalają na sterowanie poszczególnymi punktami świetlnymi, bez konieczności odrywania się od dotychczasowych obowiązków lub od przyjemnego wypoczynku. Wystarczy tylko mieć przy sobie pilota do oświetlenia albo telefon z zainstalowaną aplikacją do sterowania lampami typu smart.

Piloty stosuje się już od dawna i tego typu technologia pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty. Przede wszystkim można włączać lub wyłączać różne oprawy oświetleniowe, znajdujące się we wnętrzu. Dodatkowo niektóre produkty pozwalają na wygodne sterowanie natężeniem światła (funkcja ściemniacza) lub temperaturą barwową.

Tego typu rozwiązanie to zatem większy komfort dla użytkowników, którzy przy pomocy jednego urządzenia są w stanie dopasować warunki świetlne do aktualnych potrzeb. Przekłada się to na mniejsze zużycie prądu oraz lepsze dostosowanie oświetlenia do danej sytuacji.

Sterowanie oświetleniem przy pomocy pilota – dostępne rozwiązania

Piloty działają w oparciu o bardzo zróżnicowane technologie. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zalicza się sterowanie:

  • na podczerwień,

  • radiowe,

  • Bluetooth,

  • WiFi.

Piloty na podczerwień to rozwiązania niezmiernie popularne. Sygnał z pilota jest przekazywany w podobny sposób, co w pilotach do telewizora. Aby sterowanie oświetleniem działało skutecznie, oprócz pilota trzeba zainstalować włączniki światła na podczerwień. Niestety, piloty w tej technologii mają dość niewielki zasięg, a sygnał bywa zakłócany przez rozmaite przedmioty, znajdujące się na drodze fali podczerwonej.

Innym tradycyjnym wariantem są piloty radiowe, które działają na odległość nawet do 50 metrów. W ramach instalacji trzeba zamontować nadajnik o właściwej częstotliwości radiowej oraz zakupić odpowiedniego pilota.

Obecnie większość osób stawia jednak na dwie ostatnie technologie, które pozwalają na sterowanie oświetleniem bez wielkich inwestycji w modernizację domowej instalacji oświetleniowej. Nie trzeba także wyposażać się w pilota. Wystarcza aplikacja na telefonie oraz inteligentne źródła światła. Zasięg Bluetooth jest większy niż w przypadku wcześniej opisanych rozwiązań, choć najwięcej możliwości pod tym względem daje sterowanie za pośrednictwem WiFi. Dzięki niemu da się kontrolować oświetlenie w domu w zasadzie z dowolnego miejsca, w którym ma się tylko dostęp do Internetu.

Nowoczesne oświetlenie – sposób na wysoki komfort w domowych wnętrzach

Sterowanie oświetleniem przy pomocy pilota lub aplikacji na telefon wprowadza zupełnie nowe standardy do domowego oświetlenia. Dzięki nim codzienne funkcjonowanie staje się znacznie prostsze, obniża się wysokość domowych rachunków, przy zachowaniu optymalnego komfortu. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie w swoim domu – dla wygody, oszczędności i piękniejszych wnętrz.

Udostępnij