Niewielki, ale funkcjonalny taras – jak to się robi?

Wokół domu

Przestrzeń w ogrodzie nie musi być duża, by w pełni spełniała nasze oczekiwania. Zamiast tego z pewnością powinna być praktyczna i dawać pełen wachlarz możliwości, o jakich zawsze marzyliśmy. Przemyślana aranżacja pozwoli dobrze wykorzystać każdy metr tarasu i stanie się atrakcyjną strefą wypoczynku i praktycznym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będzie też estetyczną, a zarazem reprezentacyjną przestrzenią ogrodu, która przyciąga uwagę użytkowników oraz gości.

Taras jest miejscem przewidzianym do wypoczynku na świeżym powietrzu, zakątkiem, który umożliwi zatopienie się w lekturze, przestrzenią do spotkań towarzyskich, delektowania się poranną kawą i romantycznych wieczorów we dwoje. Czy możliwe jest połączenie na niewielkiej przestrzeni tych wszystkich funkcji i stworzenie miejsca, które da nam to wszystko jednocześnie?

Współczesny taras często postrzegany jest jako przedłużenie salonu. Duże przeszklenia w oknach i wzajemne przenikanie się przestrzeni pokoju dziennego oraz ogrodu to już nie tylko moda, to przede wszystkim potrzeba użytkowników. Czym jeszcze powinno charakteryzować się takie miejsce?

Wygodne i funkcjonalne meble

Taras w przydomowej przestrzeni pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową i dlatego powinien zostać wyposażony w wygodne meble. Ich ilość i wielkość zależy w dużej mierze od powierzchni tarasu oraz tego, ile osób będzie z niego korzystać. Możliwości jest bardzo wiele: wygodne kanapy, narożniki, fotele, a także zapewniające wysoki komfort użytkowania stoły i krzesła. Meble mogą być z sobą dowolnie łączone, można też zdecydować się na cały komplet wypoczynkowy.

Wybierając meble na taras, warto poszukać takich, które spełnią wszystkie oczekiwania użytkowników. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby były wygodne, eleganckie i trwałe. Ogrodowa mała architektura może być wykonywana z materiałów, które cechuje dobra jakość i wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ważna jest również ich estetyka oraz zbieżność ze stylem architektonicznym domu i aranżacją ogrodu.

Wśród najchętniej kupowanych mebli ogrodowych, można wymienić modele wykonane z drewna, technorattanu i aluminium.

Wielofunkcyjność mebli

Niewielki metraż tarasu może stanowić ograniczenie dla ilości wprowadzanych do aranżacji ogrodu mebli. Zdarza się, że inwestor nie ma możliwości ustawić tam wszystkich elementów wyposażenia, które w jego zamyśle miały spełniać jego oczekiwania i dawać pełen komfort korzystania z przestrzeni. Wtedy zachodzi konieczność odrzucenia części z nich i ustalenia priorytetów. Wolimy funkcjonalny wypoczynek czy może wygodny leżak, który pozwoli na zażywanie kąpieli słonecznych w letnie dni?

Zachodzi też możliwość kompresji kilku funkcji w jednym meblu. Wielofunkcyjne modele cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a producenci mebli, dostrzegając problem małych tarasów, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów.

Dzięki temu możemy się dziś cieszyć takimi meblami do ogrodu, jak: wygodny wypoczynek, który może się też zmienić w leżankę; ława, którą w łatwy sposób przekształcimy w funkcjonalny, wysoki stół oraz mały stolik, który jednocześnie jest barkiem ze sporym pojemnikiem na lód do drinków i chłodzenia butelek z trunkiem.

Szczególną grupę wielofunkcyjnych mebli stanowią te z funkcją przechowywania. Możemy wymienić wśród nich wyposażone w schowki pufy, kanapy i stoły oraz skrzynie i kufry. Te ostatnie sprawdzą się doskonale do zabezpieczenia przedmiotów przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, pomogą utrzymać porządek na tarasie, ale posłużą też za wygodne siedzisko, na którym możemy ułożyć miękką poduszkę, by poprawić komfort jej użytkowania.

Okazuje się więc, że nie musimy nakładać na sienie żadnych ograniczeń, a poszukując mebli do ogrodu, możemy spełnić wszystkie swoje oczekiwania, decydując się na modele łączące w sobie kilka różnych funkcji.

Styl i spójna aranżacja

Biorąc pod uwagę szeroki wybór mebli i akcesoriów ogrodowych, nie mamy co narzekać na ich różnorodność i możliwość dostosowania stylistyki produktów do własnych potrzeb. Dostępne współcześnie meble mogą być utrzymane między innymi w stylu romantycznym, klasycznym albo nowoczesnym. Z łatwością odnajdziemy wśród nich modele, które doskonale łączą się z ogrodami o różnym wyglądzie i współtworzą wraz z nimi spójną wizualnie całość.

Meble dostępne w różnych rozmiarach i formach, a do tego produkowane z rozmaitych materiałów dają duże możliwości w aranżacji przestrzeni. Starannie dobrane będą się doskonale łączyć z ogrodową roślinnością i zapewnią możliwość komfortowego użytkowania przez wiele lat. Ich żywotność można wydłużyć, stosując odpowiednią pielęgnację oraz konserwację. Niektóre meble wymagają od użytkowników minimum zaangażowania w zabiegi zapewniające ich dobrostan. Czasem, jak na przykład w przypadku mebli z technorattanu, wystarczy przemycie wodą. Dostosowanie mebli do własnych wymagań nie powinno zatem stanowić dużego kłopotu. Wystarczy określić swoje potrzeby i poszukać wśród asortymentu mebli ogrodowych modeli, które dokładnie im odpowiadają.

Udostępnij