Odpoczynek w ogrodzie – czego potrzebujemy do relaksu?

Wokół domu

Ciepłe promienie słońca, śpiew ptaków oraz spokojne podmuchy wiatru – to wszystko możemy mieć bez wyjeżdżania na wakacje. Naprawdę. Jeśli tylko dobrze przygotujemy przydomową przestrzeń, spokojny relaks na łonie przyrody możemy uzyskać w pobliżu własnego domu. Co jest potrzebne do odpoczynku w ogrodzie? Wpływa na to przynajmniej kilka elementów, które sprawiają, że każdy czuje się w strefie rekreacji dobrze i spokojnie. O czym na pewno nie można zapomnieć?

Wypoczynek w ogrodzie – wydzielenie odpowiednich stref funkcyjnych

Aby móc wypoczywać w ogrodzie, trzeba zadbać o odpowiednie wydzielenie wszystkich najważniejszych stref. W zależności od typu aranżacji mogą mieć one różną wielkość i kształt, jednak niemal w każdej przestrzeni i we wszystkich stylach pojawia się obszar wypoczynkowy, dekoracyjny oraz miejsce zabaw dla maluchów.

Strefa wypoczynkowa w ogrodach nowoczesnych stanowi sedno i klucz do zrozumienia całej aranżacji. Współczesne, przydomowe strefy podporządkowują się bowiem głównie rekreacji – wszystkie inne elementy stanowią tylko uzupełnienie tej szczególnie istotnej części.

Drugą przestrzenią są rabatki kwiatowe lub inne roślinne kompozycje, stanowiące podstawowy element dekoracyjny. To z ich pomocą buduje się cały przydomowy obszar oraz wpływa się na jego finalny wygląd, przytulność i nastrojowość. Wykorzystanie odpowiednich gatunków roślin w precyzyjnie dobranej kolorystyce tworzy konkretne aranżacje – od stylu nowoczesnego i minimalistycznego, aż po warianty klasyczne lub historyzujące.

Pozostaje jeszcze przestrzeń dla dzieci. Coraz większe grono rodziców decyduje się na zbudowanie dedykowanej strefy w ogrodzie przeznaczonej na plac zabaw. Ma to być miejsce bezpieczne, wyposażone w huśtawki, zjeżdżalnie oraz inne elementy, które maluchy uwielbiają.

Jakie powinno być wyposażenie do ogrodu?

Wyposażenie ogrodowe znacząco różni się od rozwiązań wykorzystywanych we wnętrzach. Trudno się dziwić – musi znosić zdecydowanie trudniejsze warunki niż klasyczne meble do salonu lub kuchni.

Fotele i stoły do ogrodu powinny zatem być odporne na szkodliwe działanie wilgoci, zmiany temperatury lub zalanie wodą. Najtrwalszym materiałem jest polipropylen, który bez trudu znosi niemal wszystkie warunki atmosferyczne. Należy też do szczególnie trwałych surowców. Niestraszne są mu uszkodzenia mechaniczne lub zarysowania. Dzięki temu meble ogrodowe przez długi czas utrzymują optymalny wygląd i kondycję.

Wyposażenie do ogrodu najczęściej wykonuje się z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. W przydomowej przestrzeni łatwo przecież o zaplamienie lub zabrudzenie powierzchni krzeseł, stołów lub szaf. Gdyby były wykonane z porowatym materiałów, brud przywierałby do nich, co wpływałoby bardzo negatywnie na wygląd oraz kondycję mebli.

Nie zapominajmy także o tym, że meble ogrodowe służą przyjemnej rekreacji. Dlatego też muszą być maksymalnie wygodne, gwarantując komfort siedzenia nawet przez dłuższy czas, podczas wielogodzinnych spotkań towarzyskich.

Wyposażenie dla dzieci – nie tylko funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo

Jeszcze większe wymagania pojawiają się wobec wyposażenia do ogrodu dla dzieci. Oczywiście powinno zapewniać maksymalny komfort użytkowania dla małych domowników. Równocześnie gwarantuje bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno zastosowanych materiałów oraz wykonania każdego z elementów. Potwierdzeniem i gwarancją są odpowiednie certyfikaty.

W większości przypadków meble oraz elementy placów zabaw dla najmłodszych użytkowników wytwarza się z tworzyw sztucznych – trwałych, odpornych na zabrudzenia, w wielu przykuwających wzrok kolorach.

Dla nieco starszych odkrywców rodzice chętnie wybierają huśtawki drewniane, które bywają nieco trudniejsze w utrzymaniu w czystości oraz w pielęgnacji. Przy regularnym przeprowadzaniu zabiegów konserwatorskich również one przetrwają jednak długie lata.

Odpoczynek w ogrodzie – jakość wyposażenia i odpowiednie planowanie przestrzeni

Odpoczynek w ogrodzie w głównej mierze zależy od dwóch czynników. Jednym z nich jest wybór właściwego wyposażenia. Drugim – prawidłowe zaplanowanie wszystkich stref, z precyzyjnym rozłożeniem wszystkich kluczowych elementów.

Miejsce do relaksu powinno znajdować się z dala od zgiełku ulicy, najlepiej w pewnym oddaleniu od wścibskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Z kolei plac zabaw dla maluchów warto umieścić tak, żeby dzieci nie zniszczyły podczas zabawy cennych okazów roślinnych, a przy tym były cały czas w zasięgu wzroku opiekunów relaksujących się na wygodnych fotelach w strefie wypoczynku.

Dobrze zorganizowany ogród pozwala na przyjemny i błogi odpoczynek w przyjemnych okolicznościach przyrody. Warto zatem dobrze zaplanować tę przestrzeń, żeby dać sobie szansę na prawdziwy relaks.

Artykuł powstał przy współpracy z

Udostępnij