Ogrzewanie elektryczne pod panele. Co powinieneś o nim wiedzieć

Ogrzewanie elektryczne pod panele. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Wyposażenie

Wielu współczesnych inwestorów rezygnuje z grzejników, wybierając jako alternatywę ogrzewanie elektryczne pod panele. Wygoda, jaką gwarantuje takie rozwiązanie, przekonuje coraz więcej osób. Efekt ciepłej podłogi, na której z przyjemnością staniemy gołą stopą, doskonale sprawdzi się w różnych pomieszczeniach.

Ogrzewanie elektryczne pod panele zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Jego zaletą jest wygoda użytkowania oraz efektowny wygląd wnętrza, w którym nie ma konieczności montażu grzejników. W przypadku ogrzewania podłogowego jako system grzewczy wykorzystuje się często maty elektryczne.

Czym są elektryczne maty grzewcze?

Jako ogrzewanie elektryczne pod panele można wykorzystać maty grzewcze. Wykonane z folii aluminiowej maty układane są na powierzchni podłogi bezpośrednio pod panelami. Ponieważ ich grubość wynosi zaledwie kilka mm, ułożone maty nie podnoszą poziomu podłogi w pomieszczeniu. Dzięki temu inwestor może zdecydować, czy chce ułożyć maty we wszystkich wnętrzach, czy tylko w części z nich. Jeśli zdecyduje się na drugą opcję, różnica poziomów pomiędzy poszczególnymi wnętrzami nie będzie widoczna.

Dużą zaletą ułożonych pod panelami mat grzewczych jest wygoda użytkowania. Komfort cieplny połączony z tym, że inwestor nie musi poświęcać dużo uwagi oraz czasu, by zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę, to niewątpliwy atut. Kontrola temperatury takiej podłogi odbywa się poprzez regulator temperatury z czujnikiem podłogowym albo ogranicznik temperatury.

Układamy ogrzewanie elektryczne pod panele

Elektryczne maty grzewcze zostały przystosowane do układania pod panelami podłogowymi. Montuje się je na podłożu na sucho, czyli bez użycia kleju. Należy je układać na piance wygłuszającej bezpośrednio pod panelami podłogowymi. Maty grzewcze można również układać pod płytkami. Montuje się je wtedy w kleju pod płytkami albo wylewce samopoziomującej. Można je więc układać w różnych typach pomieszczeń: łazience, kuchni, pokoju oraz przedpokoju. Nadają się zarówno do dużych, jak i małych oraz wąskich pomieszczeń. We wnętrzu mogą stanowić podstawowe ogrzewanie albo zostać potraktowane jako ogrzewanie wspomagające dla innego systemu grzewczego.

Elektryczne maty grzewcze mają liczne zalety

Ogrzewanie elektryczne pod panele, w którym wykorzystuje się maty grzewcze, jest niezwykle proste w montażu. Dzięki temu, że przewody grzewcze zostały zintegrowane z siatką z włókna szklanego albo z siatką z tworzywa i folią (zależy to od producenta) układa się je szybko i łatwo. Zaletą jest to, że siatka utrzymuje stałe odległości pomiędzy poszczególnymi pętlami przewodu grzewczego. Przy montażu należy pamiętać, by układać maty grzewcze w taki sposób, aby folia była skierowana ku górze.

Jedną z największych zalet mat grzewczych jest komfort cieplny, jaki możemy uzyskać we wnętrzu. Rozchodzące się od podłogi ciepło sprawia, że wnętrze staje się przyjemne w użytkowaniu i bardziej przytulne. Takie rozwiązanie stanowi ogromną zaletę dla osób, które lubią po mieszkaniu chodzić na boso. Z pewnością sprawdzi się też w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Ogrzewanie elektryczne pod panele sprawi, że raczkujące maluchy nie odczują nieprzyjemnego chłodu od podłogi. Rodzice natomiast będą spokojni, że malec nie marznie i razem z nim będą mogli oddawać się zabawom na dywanie albo bezpośrednio na podłodze.

Ogrzewanie elektryczne pod panele ma sporo zalet, co staraliśmy się udowodnić w niniejszym wpisie. Doskonale sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i remontowanych domach.

Udostępnij