Oświetlenie budynku - planujemy przestrzeń wokół domu

Oświetlenie budynku – planujemy przestrzeń wokół domu

Wokół domu

Jak zaaranżować oświetlenie budynku, by stworzyć funkcjonalną i bezpieczną dla użytkowników przestrzeń? Zanim do tego dojdziemy, warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy wykorzystywać strefę wokół domu. To do niej należy dopasować rodzaj opraw oświetleniowych oraz emitowanego przez nie światła. Nie możemy przy tym zapomnieć o niezbędnym dla domowników poczuciu bezpieczeństwa.

Oświetlenie budynku nie musi ograniczać się do opraw montowanych na jego elewacji. Niejednokrotnie będziemy mieć do czynienia również z lampami usytuowanymi w ogrodzie, na podjeździe, czy oprawami najazdowymi, które ułatwiają bezkolizyjne manewrowanie pojazdem. Wszystkie one będą w ogromnym stopniu wpływać na wygodę użytkowania przydomowej przestrzeni.

Oświetlenie budynku podnoszące bezpieczeństwo

Oświetlenie wokół domu najczęściej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Montujemy je w okolicy wejścia do domu, na podjeździe oraz w tych miejscach ogrodu, po których będziemy się poruszać po zmroku. 

Szczególnie istotne jest oświetlenie przy wejściu. Nie tylko pozwala nam uniknąć potencjalnie niebezpiecznych upadków, ale również zidentyfikować niespodziewanego gościa, który postanowi zapukać do naszych drzwi wieczorem lub późno w nocy. 

Oświetlenie przy wejściu pełni jeszcze jedną ważną rolę. Pozwala nam bez przeszkód otworzyć drzwi wejściowe kluczem niezależnie od tego, czy na dworze jest jasno, czy ciemno.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo użytkowników, nie możemy też pominąć roli, jaką pełnią oprawy oświetleniowe zamontowane wzdłuż najczęściej uczęszczanych wokół domu ścieżek. 

Oświetlenie poprawiające estetykę i funkcjonalność przestrzeni

W jakim celu montujemy oprawy oświetleniowe na elewacji budynku? Zazwyczaj mamy na celu poprawę wyglądu domu oraz posesji, na której został posadowiony. Szeroki wybór kinkietów zewnętrznych pozwala dopasować stylistykę oświetlenia do estetyki budynku. Warto zwrócić uwagę na możliwość kierowania wiązki światła na dół, do góry albo w obu kierunkach. Niektóre oprawy oświetlają też dużą przestrzeń wokół nich, co bez wątpienia wpływa na poprawę bezpieczeństwa domowników. Takie oprawy sprawdzą się właśnie w okolicy strefy wejścia do domu oraz przy wjeździe do garażu. 

Oświetlenie budynku wpływające na funkcjonalność przestrzeni to między innymi oprawy montowane na tarasie albo w jego pobliżu. Dzięki nim można stworzyć komfortową przestrzeń do wypoczynku, która w okresie letnim może przejąć częściowo funkcję salonu i stać się miejscem spotkań rodziny i znajomych. Rolę opraw oświetlających przestrzeń wypoczynkową mogą pełnić nie tylko kinkiety, ale również zawieszone na tarasie girlandy, zamontowane w pobliżu słupki oświetleniowe, lampy – kule albo lampy solarne. Jeśli natomiast inwestor zdecyduje się na stworzenie bardziej klimatycznego nastroju, może wybrać latarenki i świece.

Jak widać, oświetlenie budynku może przybierać zróżnicowaną formę, a inwestorzy mają szerokie możliwości wyboru. Ułatwia to dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb każdego z nich.

Udostępnij