Oświetlenie idealne, czyli jakie

Oświetlenie idealne, czyli jakie?

Wystrój wnętrz

Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór koloru ściany, czy wpisujących się w konkretną przestrzeń mebli. To również dobór właściwego oświetlenia, które z jednej strony stanie się prawdziwą ozdobą pomieszczenia, z drugiej pozostanie w pełni funkcjonalne i pozwoli je rozjaśnić, gdy zajdzie taka potrzeba. Uwagę zwracamy zatem na parametry światła oraz jego lokalizację. Istotne znaczenie ma na przykład jego barwa. W tym kontekście należy pamiętać, że oprawa oświetleniowa, która idealnie spełnia swoją funkcję w pomieszczeniu do pracy, niekoniecznie odnajdzie się równie dobrze we wnętrzu przeznaczonym do relaksu.

Przy tak wielu warunkach, jakie powinno spełniać oświetlenie, jego wybór może nie być tak łatwy, jak pierwotnie sądziliśmy. Podejmowanie decyzji zakupowych, bez wcześniejszego określenia własnych potrzeb i oczekiwań, będzie nie tylko trudne, ale może też prowadzić do błędnych decyzji. Dlatego na początek warto dobrze zastanowić się, czego oczekujemy po oświetleniu i jaka będzie jego rola we wnętrzu.

Dopasowane stylistyką

Oprawa wprowadzona do wnętrza nie może być samodzielnym bytem pośród wielu innych elementów aranżacji. Niezwykle istotne jest to, by jej design wpisywał się w narzuconą przez projektanta stylistykę. Oznacza to, że do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym warto wprowadzać lampy nowoczesne, do loftów lampy industrialne, a do tych, które charakteryzują się wystrojem w stylu glamour pełne blasku, przepychu i dekoracyjnego blichtru.

Zdarzają się oczywiście pewne odstępstwa od tej zasady. Przykładem są wnętrza eklektyczne, które łączą w sobie elementy nawiązujące do różnych stylów. Na takie aranżacje warto się decydować tylko wtedy, jeśli robimy to umiejętnie. Unikniemy wtedy efektu kiczu, czy tworzenia wnętrza nieharmonijnego, które zaburzy nasze poczucie estetyki.

Spełniające określoną funkcję

Wygląd lampy, choć bardzo istotny, może niekiedy schodzić na dalszy plan. Czasem najważniejsza jest bowiem jej funkcjonalność. Tak jest między innymi w przypadku wnętrz nowoczesnych, w których forma ma podążać za funkcją. Jednak nie tylko we wnętrzach nowoczesnych funkcjonalność ma znaczenie. W końcu oprawy oświetleniowe montujemy nie tylko po to, by pełniły rolę ozdoby, ale przede wszystkim dlatego, by dawały nam światło, gdy za oknem zrobi się ciemno. Ogromne znaczenie ma zatem natężenie światła, a także miejsce i sposób montażu. W niektórych przypadkach zamiast jednej oprawy inwestor decyduje się na wybór większej instalacji. Tak dzieje się między innymi w kuchni przy oświetleniu blatu roboczego.

Z instalacjami złożonymi z kilku opraw możemy spotkać się również w salonie, gdy inwestor zamiast jednej zawieszonej centralnie lampy wybierze oprawy typu “oczko” wpuszczane w sufit albo reflektory montowane na szynoprzewodach. Dla funkcjonalności duże znaczenie ma to, czy mamy do czynienia ze światłem rozproszonym, czy skierowanym. W przypadku oświetlenia ogólnego, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza i wszystkich jego zakamarków, lepiej sprawdzi się światło rozproszone. Jednak wybierając lampkę do pracy biurowej lub nauki lepiej zdecydować się na taką, która będzie emitować światło w określonym kierunku. To pozwoli na jej precyzyjne ustawienie i dopasowanie do oczekiwań użytkownika.

Ciepłe, zimne bądź neutralne

Dla funkcjonalności wnętrza bardzo duże znaczenie ma barwa światła. Z pewnością każdy z nas doświadczył tego, jak bardzo drażniąco może na nas działać światło o nieodpowiedniej barwie. Wystarczy tylko zmienić światło, byśmy od razu poczuli się lepiej. To dowód na to, że musimy zwracać szczególną uwagę na temperaturę barwową światła. I tak światło o barwie ciepłej idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku. Natomiast światło o barwie chłodnej wszędzie tam, gdzie będziemy pracować albo się uczyć, a zatem w biurze, gabinecie, pokoju przeznaczonym do nauki lub odpowiedniej strefie pokoju dziecięcego.

Trudno zdefiniować, czym jest oświetlenie idealne, bowiem w każdym przypadku może się ono różnić. Będzie zależeć od funkcji, jaką ma pełnić oraz oczekiwań użytkownika. Dlatego zawsze warto rozpatrywać je indywidualnie i dostosowywać do warunków panujących w konkretnym wnętrzu.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Azzardo

Udostępnij