Oświetlenie lustra w łazience - co powinieneś o nim wiedzieć

Oświetlenie lustra w łazience – co powinieneś o nim wiedzieć?

Wystrój wnętrz

Podczas aranżacji mieszkania nie można pominąć takiej kwestii jak oświetlenie lustra w łazience. Pamiętając o jego istotnej roli, gdy mówimy o wykonywaniu codziennych czynności higienicznych oraz pielęgnacji, powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność tej strefy.

Oświetlenie lustra w łazience obejmuje zazwyczaj jedną zawieszoną centralnie nad lustrem oprawę lub dwie umieszczone po obu jego stronach. Należy pamiętać, że oświetlenie łazienki nie ogranicza się do opraw montowanych w strefie z lustrem. Konieczne jest również oświetlenie ogólne, a poza nim często również oświetlenie strefy kąpielowej. We współczesnych wnętrzach niektórzy inwestorzy decydują się też na montaż oświetlenia dekoracyjnego.

Pomimo ważnej roli każdego z ww. źródeł światła, to oświetlenie lutra w łazience jest kluczowe dla zachowania naszego bezpieczeństwa i wygody przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych oraz higienicznych. Wystarczy wyobrazić sobie, jak trudne byłoby dla mężczyzn golenie się, a dla kobiet wykonanie perfekcyjnego makijażu bez odpowiedniego oświetlenia.

Wybieramy oprawy do oświetlenia lustra

Producenci opraw oświetleniowych wypuszczają na rynek wiele zróżnicowanych pod wieloma względami opraw, co sprzyja tworzeniu przeróżnych, niekiedy diametralnie od siebie odmiennych aranżacji. Lampy przeznaczone do montażu w strefie lustra nie ograniczają się do kinkietów, które montuje się po obu stronach lustra. Szeroki asortyment cechuje się ogromną różnorodnością, dzięki czemu każdy z inwestorów ma szansę znaleźć produkt, wpisujący się w jego oczekiwania. Dlatego powstają aranżacje łazienek utrzymane w różnej stylistyce. Stosunkowo nowym pomysłem jest oświetlenie lustra w łazience za pomocą lamp wiszących. To mogą być zarówno ukryte za metalową kratką lampy w stylu industrialnym, jak i dekoracyjne lampy glamour.

Oświetlenie lustra w łazience – najważniejsze zasady

Wybierając oprawy przeznaczone do montażu w strefie lustra, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by emitowane przez nie światło równomiernie oświetlało całą twarz osoby, która stoi przed lustrem. Nie mogą na niej powstawać żadne cienie, a światło powinno być odpowiednio jasne, by sprzyjać wykonywaniu codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Równomierne oświetlenie można uzyskać poprzez montaż dwóch opraw oświetleniowych po obu stronach lustra. Zazwyczaj montuje się je na wysokości wzroku użytkowników. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że emitowane światło nie może razić w oczy. Dlatego dużą popularnością cieszą się oprawy z mlecznymi kloszami.

Bardzo istotny, gdy bierzemy pod uwagę oświetlenie lustra w łazience, jest też współczynnik oddawania barw. Przyjmuje się, że powinien być jak najbardziej zbliżony do światła naturalnego, co w zasadzie oznacza, że nie może przyjmować wartości mniejszej niż 80. Najlepiej jednak, gdy będzie wyższy niż 90. Jeśli o tym zapomnimy, może okazać się, że widziane przedmioty będą miały nierzeczywiste barwy. To może być dość kłopotliwe podczas wykonywania przez panie makijażu. Przerysowane, nieoddające rzeczywistości barwy zamiast efektownego wizerunku, mogą prowadzić do powstania groteskowego wyglądu.

Powyżej przedstawiono najistotniejsze kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie lustra w łazience. Poza nimi jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. To energooszczędność światła, której zadaniem jest ograniczenie zużycia energii.

Udostępnij