Oświetlenie nad wyspą kuchenną - jak je zaaranżować

Oświetlenie nad wyspą kuchenną – jak je zaaranżować

Wyposażenie

Wyspa kuchenna to atrakcyjny element wyposażenia wnętrza, który może w istotny sposób wpływać na jego funkcjonalność. Niezwykle ważne jest oświetlenie nad wyspą kuchenną, bo od niego będzie w dużej mierze zależeć to, czy aranżacja spełni oczekiwania użytkowników.

Oświetlenie nad wyspą kuchenną ma za zadanie oświetlić blat roboczy oraz wyposażenie, które zostało na wyspie umieszczone. Jeśli inwestor zdecydował o zamontowaniu na blacie płyty grzewczej, to oświetlenie nad wyspą będzie wpływać na komfort podczas gotowania. Będzie też miało duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych części blatu roboczego. Kształt oprawy, która zostanie tam zamontowana, oraz ilość umieszczonych w niej źródeł światła warto uzależnić od wielkości i kształtu wyspy. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Oświetlenie nad wyspą kuchenną – do czego powinno pasować?

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest stylistyka wnętrza. Bardzo ważne jest to, by oprawy dobrze komponowały się z wyposażeniem pomieszczenia, w którym się znalazły. Wyspa kuchenna, która zazwyczaj lokalizowana jest na granicy salonu i kuchni powinna designem pasować do zabudowy kuchennej, ale nie może odbiegać stylistycznie również od wyposażenia salonu. Podobnie jest z zamontowaną nad wyspą oprawą. Bardzo ważne jest to, by korespondowała wyglądem zarówno z lampami, które umieszczono w salonie, jak i z tymi, które zostały zamontowane w kuchni.

Jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną?

Warto pamiętać, że oświetlenie, które zamontujemy nad wyspą, będzie mieć zarówno znaczenie praktyczne, jak i dekoracyjne. Efektowne oprawy, które doskonale sprawdzą się w tym miejscu, to zazwyczaj lampy wiszące z możliwością regulacji wysokości, na jakiej zostaną zamontowane. Tę należy dostosować do wysokości wyspy oraz ustawionych przy niej hokerów (jeżeli wyspa służy też jako barek).

W miejscu takiego oświetlenia doskonale sprawdzą się lampy wiszące z kloszami z dymionego szkła. Równie dobrze będą się tam prezentować oprawy z kloszem w postaci czarnej, metalowej kratki, które idealnie komponują się ze stylem industrialnym, skandynawskim oraz nowoczesnym. Możliwości jest naprawdę wiele, a wybór powinien być w dużej mierze uzależniony od stylistyki wnętrza.

Barwa światła – istotna cecha lampy nad wyspą

Bardzo ważną kwestią pozostaje jeszcze temperatura barwowa oświetlenia. Należy ją uzależnić od roli, jaką pełni wyspa. Jeśli jej najważniejszą częścią jest blat roboczy, przy którym często pracują domownicy, to światło powinno być jasne i neutralne. Jeżeli jednak zależy nam na klimatycznym nastroju, bo przy wyspie będziemy urządzać spotkania z rodziną, w gronie znajomych albo we dwoje, to lepsze będzie światło o barwie ciepłej. Przytulna atmosfera, jaką zapewni oświetlenie nad wyspą, z pewnością będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników.

Udostępnij