Przygotowujemy się do przeprowadzki

Przygotowujemy się do przeprowadzki

Przeprowadzka

Zmiana miejsca zamieszkania, która wiąże się z koniecznością przewiezienia wszystkich mebli oraz rzeczy osobistych, jest sporym wyzwaniem. Okazuje się, że tym większym, im więcej rzeczy udało nam się dotychczas zgromadzić. Zorganizowanie przeprowadzki staje się jeszcze trudniejsze, jeśli nie dotyczy jednej osoby, ale całej rodziny. Jednak odpowiednia organizacja i przemyślany sposób działania mogą nam ułatwić zadanie i sprawić, że całe przedsięwzięcie przebieganie sprawnie i bez ewentualnych wpadek.

A zatem, jak przygotować się do przeprowadzki?

Planowanie i organizacja

Przede wszystkim zacznij od zaplanowania działań z wyprzedzeniem. Zanim przeprowadzisz się do nowego lokum, możesz zrobić listę instytucji, banków oraz firm, które będziesz musiał powiadomić o nowym adresie zamieszkania. Dzięki takiej liście, szybko ogarniesz ten temat, mieszkając już w nowym domu i o niczym nie zapomnisz.

Jeśli w dniu przeprowadzki będziesz musiał zapewnić opiekę dzieciom albo domowym zwierzakom, również pomyśl o tym wcześniej. O pomoc w zaopiekowaniu się dziećmi możesz prosić rodzinę albo przyjaciół. Być może okaże się, że są też w stanie przygarnąć na ten jeden dzień Twojego domowego pupila? Jeśli nie, odpowiednim miejscem dla niego będzie hotel dla zwierząt.

Kolejna kwestia to zaplanowanie działań w czasie. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę rzadko jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej wykonać część działań wcześniej, dzięki czemu w dniu przeprowadzki będziesz mógł mieć spokojną głowę i bez stresu rozpocząć przewożenie rzeczy. Czynnościami, które można wykonać wcześniej, jest między innymi pakowanie tych przedmiotów, których aktualnie nie używasz.

Przygotuj kartony tekturowe, papier do pakowania i taśmę klejącą

Poza dobrym planem działania warto zadbać o odpowiednie materiały. To, co będzie Ci potrzebne, to rozmaitej wielkości kartony tekturowe, torby, wypełniacze do paczek oraz solidna taśma pakowa. Kiedy już będziesz dysponować odpowiedniki akcesoriami, możesz przystąpić do pakowania. Pamiętaj, aby dostosować rodzaj opakowania do konkretnego przedmiotu oraz jego podatności na uszkodzenia. Inaczej należy zapakować książki oraz odzież, a inaczej wrażliwy na wstrząsy sprzęt RTV.

Koniecznie powinieneś się też zaopatrzyć w wypełniacze do paczek. Akcesoria takie jak folia bąbelkowa, skropak, czy poduszki powietrzne pozwolą zabezpieczyć przedmioty przed ewentualnym uszkodzeniem. Wypełniając nimi wolne przestrzenie pomiędzy opakowaniem a znajdującymi się w nim rzeczami, zamortyzujesz wstrząsy oraz drgania i zagwarantujesz zawartości lepszą ochronę.

Pamiętaj o etykietowaniu

Kolejną istotną kwestią jest podpisanie spakowanych przedmiotów. Warto na przymocowanej do pudełka etykiecie napisać: co znajduje się w środku i gdzie powinno trafić po przewiezieniu do nowego mieszkania. Opisanie paczek pozwoli uniknąć ewentualnych uszkodzeń przedmiotów kruchych i podatnych na uszkodzenia. Dzięki temu, że osoby zajmujące się ich transportem będą wiedziały, co znajduje się w środku, zachowają większą ostrożność podczas ich przenoszenia i przewożenia.

Dobrze opisane paczki po przewiezieniu do nowego mieszkania mają szansę od razu znaleźć się we właściwych pomieszczeniach. Takie podejście znacznie ułatwia ich rozpakowywanie i pozwala uniknąć zbędnego chaosu. Sprawia też, że zdecydowanie łatwiej będziesz w stanie zapanować nad całym przedsięwzięciem.

Porządki przy okazji przeprowadzki? – Dlaczego nie!

Dobrą praktyką jest uporządkowanie rzeczy osobistych przy okazji pakowania. Przeglądając szafy i regały, z pewnością znajdziesz w nich mnóstwo starych i niepotrzebnych rzeczy. Czy na pewno chcesz przewozić wszystkie do nowego lokum? Jeśli są to przedmioty, których od dawna nie używasz, może lepiej po prostu pozbyć się ich, rozdając potrzebującym albo wyrzucając te, które uległy zniszczeniu i nie nadają się już do użytku?

Podobne porządki warto zrobić lodówce. Zapasy jedzenia, których nie będziesz w stanie przewieźć do nowego mieszkania, możesz przeznaczyć na bieżące spożycie odpowiednio wcześniej. Dzięki temu do dnia przeprowadzki pozbędziesz się ich z lodówki.

Przeprowadzka, choć początkowo może wydawać się trudna, odpowiednio zaplanowana i zorganizowana przebiegnie gładko i bez komplikacji. Wystarczy dobrze się do niej przygotować. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł będzie w tym pomocny.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Hurtownia Opakowań

Udostępnij