Tradycyjne materiały do produkcji mebli ogrodowych a nowoczesne aranżacje przydomowe

Wokół domu

Wszystko to, co nowe zawsze wydaje się ciekawe i przyciągające. Dotyczy to każdej dziedziny życia. Również w przypadku designu, pojawiające się na bieżąco prądy stylistyczne i nowatorskie rozwiązania technologiczne przyciągają uwagę całego świata. Istnieją jednak też przypadki, w który tradycja i współczesność tworzą wspólnie nową jakość. Świetnym tego przykładem jest wykorzystanie klasycznych materiałów w nowoczesnych i modnych aranżacjach ogrodowych.

Klasyczne materiały w wyposażeniu ogrodu

Meble ogrodowe stanowią podstawowy element wyposażenia każdej przydomowej przestrzeni. Wokół nich toczy się życie domowników oraz zapraszanych gości. Od dawna meble te były wykonywane ze standardowych materiałów takich, jak metal, drewno i plecionki: rodzime z wikliny lub rattanowe, sprowadzane z odległej Indonezji.

Produkty, które stworzono z klasycznych materiałów, są zazwyczaj proste w formie, bardzo tradycyjne, ale dzięki zastosowanym surowcom potrafią niesamowicie ocieplać każdą aranżację. Zazwyczaj stosowano je w stylach architektury krajobrazu, mocno nawiązujących do przeszłości, jak ogrody angielskie, włoskie czy prowansalskie, w których idealnie spajały całość przestrzeni, współgrając ze wszystkimi elementami. Naturalność surowców integrowała je z przyrodą, a ich archaizująca forma sprawiała, że idealnie wpisywały się w lekko nostalgiczny klimat.

Obecnie czasy nieco się zmieniły. Choć opisane wyżej ogrody wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem i mają szerokie grono zwolenników, to szczególnie popularne stały się w ostatnim czasie ogrody nowoczesne, w surowym stylu skandynawskim lub innych, oszczędnych stylach minimalistycznych. W tych aranżacjach nie ma rozbudowanych, wieloplanowych kompozycji roślinnych, sztucznie wprowadzanych w przestrzeń. Stawia się na naturalność i rodzime, lokalne gatunki, które często stanowią punkt centralny ogrodu.

Oprócz roślinności, liczy się komfort, dlatego też w ogrodach pojawiają się rozbudowane zestawy mebli z sofami i głębokimi fotelami, które pozwalają na wielogodzinny relaks na świeżym powietrzu.

W sposób zupełnie naturalny w nowoczesnych przestrzeniach zaczęły pojawiać się meble wykonane z tworzyw sztucznych wysokiej klasy, wytrzymałych i odpornych na warunki pogodowe oraz łatwych w utrzymaniu czystości.

Czy można zatem powiedzieć, że meble drewniane, metalowe i rattanowe odeszły w niepamięć? Nic bardziej mylnego. Pomimo, że ich utrzymanie wymaga nieco więcej zachodu, wciąż z chęcią sięga się po nie, nawet do zaaranżowania nowoczesnych przestrzeni ogrodowych.

W większości przypadków meble tradycyjne są bardzo proste w formie, o klasycznych, geometrycznych kształtach, wyróżniających się surowym urokiem, z uwidocznioną fakturą i barwą naturalnego materiału.

Właśnie te cechy najbardziej docenili projektanci, wprowadzając klasyczne meble do nowoczesnych ogrodów. Drewniane i rattanowe meble stały się idealnym uzupełnieniem ogrodów, czerpiących z filozofii eko architektury, która święci triumfy na całym świecie. Polega na zbliżeniu człowieka do natury. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach pojawiają się elementy ożywione – rośliny, materiały wzięte wprost z przyrody. Współczesna architektura to zgodny mariaż tego, co bio, z tym, co nowoczesne w wielkomiejskiej dżungli.

Do jakiego stylu wykorzystać meble z tradycyjnych surowców?

Meble można wkomponować w ogrodową przestrzeń na zasadzie zintegrowania ich z otoczeniem lub jako mocny kontrast. W obu przypadkach należy dbać o spójność całości kompozycji i ogrodu. Klasyczne materiały pojawiają się z powodzeniem w różnych stylizacjach.

Drewno oraz rattan o subtelnej i ciepłej barwie szczególnie często wykorzystuje się we współczesnych odsłonach styli minimalistycznych (zwłaszcza skandynawskiego i japońskiego). Pojawiają się również w nieprzetworzonej formie w wariacjach na temat styli śródziemnomorskich.

Gięta linia mebli metalowych świetnie sprawdza się w różnych odsłonach minimalizmu. Jego chłodne odcienie potrafią współgrać z ograniczoną gamą barwną, która pojawia się w najnowocześniejszych odmianach ogrodów.

Okazuje się, że nie ma ścisłej granicy między tym, co stare i nowe. Nowoczesne ogrody łączą to, co najlepsze w obu okresach, tworząc nową, ciekawą jakość. Tradycyjne meble w innych kontekstach to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają nowej jakości i nietuzinkowego wydania klasyki.

Udostępnij