Włączniki do światła - rodzaje, wygląd, stylistyka

Włączniki do światła – rodzaje, wygląd, stylistyka

Wyposażenie

Jak zaprojektować instalację elektryczną, by była funkcjonalna i spełniała oczekiwania użytkowników? Ważny jest zarówno układ przewodów elektrycznych, jak i włączniki do światła, żaluzji oraz rolet. W przypadku osprzętu przeznaczonego do sterowania obwodami znaczenie ma zarówno jego praktyczne zastosowanie, jak i wygląd. Włączniki o efektownej, dopasowanej do wystroju wnętrza stylistyce stanowią idealne uzupełnienie aranżacji. Z kolei ich funkcjonalność zależy przede wszystkim od tego, czy odpowiednio dostosujemy rodzaj włączników do pełnionej przez nie funkcji.

Włączniki do światła, rolet albo żaluzji mogą się różnić zarówno pod względem wyglądu, jak i pod względem funkcji. I tak na przykład oprócz włączników o klasycznej formie, na rynku są też dostępne włączniki dotykowe. Ich płaski panel doskonale wpisuje się w aranżacje o nowoczesnym wystroju. Stylistyka takich włączników sprawia, że wnętrze staje się atrakcyjne pod względem wizualnym. Liczne zalety włączników dotykowych opisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Włączniki do światła i ich rodzaje

Sposób, w jaki będziemy sterować oświetleniem, zależy przede wszystkim od rodzaju włączników. Przy planowaniu instalacji elektrycznej należy pamiętać, że wybór osprzętu jest bardzo szeroki. W zależności od tego, czy wybierzemy odpowiedni rodzaj włączników, instalacja będzie wygodna w codziennym użytkowaniu i funkcjonalna, albo nie.

Pośród wielu rodzajów włączników elektrycznych wymienić można między innymi:

  • Włączniki jednobiegunowe

Najczęściej spotykany typ włączników. To z nimi mamy zazwyczaj do czynienia, gdy włączamy lampę wyposażoną w pojedyncze źródło światła. Charakteryzuje je pojedynczy przycisk przeznaczony do sterowania pojedynczym obwodem.

  • Włączniki dwubiegunowe

Włączniki dwubiegunowe również mają pojedynczy przycisk, jednak w tym przypadku jest on przeznaczony do sterowania dwoma obwodami.

  • Włączniki świecznikowe

Przy włącznikach świecznikowych zazwyczaj występują dwa przyciski. Znajdują one zastosowanie do sterowania grupami źródeł światła, przy czym każda z tych grup sterowana jest przez osobny przycisk. Świecznikowe włączniki do światła to między innymi włączniki przeznaczone do sterowania oświetleniem żyrandoli.

  • Włączniki schodowe

Włączniki schodowe służą do sterowania jednym obwodem instalacji elektrycznej. Należy stosować je w parach. Doskonale sprawdzają się między innymi na klatkach schodowych, długich korytarzach albo w dużych pomieszczeniach. Każdy z włączników takiej pary umieszcza się wtedy przy różnych wejściach do pomieszczenia.

  • Włączniki krzyżowe

Krzyżowe włączniki do światła stosowane są razem z włącznikami schodowymi. Montuje się je pomiędzy dwoma włącznikami schodowymi, czyli na przykład na półpiętrze klatki schodowej. Dzięki włącznikom krzyżowym można sterować oświetleniem z więcej niż dwóch różnych miejsc.

Dodatkowe funkcje – dodatkowe możliwości

Niektóre włączniki do światła mogą współpracować z pilotem, co daje możliwość zdalnego sterowania oświetleniem. Oznacza to, że aby włączyć w pokoju światło, nie trzeba już nawet wstawać z kanapy. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w sypialni, kiedy układamy się do snu albo w salonie, gdy odpoczywamy w gronie najbliższych.

Przy planowaniu instalacji elektrycznej można też rozważyć montaż ściemniaczy światła. Dają one możliwość regulacji natężenia światła, co stanowi duży atut w pomieszczeniach o wielu funkcjach. Ściemniacze pozwalają dopasować warunki panujące we wnętrzu do aktualnych potrzeb użytkowników.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważna jest nie tylko stylistyka i rodzaj włączników, ale również sposób ich montażu. Należy pamiętać, że standardowo włączniki do światła instaluje się po stronie klamki na wysokości od 1,2 m do 1,5 m, licząc od poziomu podłogi. W niektórych przypadkach inwestor może zdecydować się na montaż na niższej wysokości, co pozwoli samodzielnie sterować oświetleniem najmłodszym użytkownikom.

Włączniki do światła są nie mniej istotnym elementem instalacji od ułożonych w ścianie kabli. Decydują o funkcjonalności oraz wyglądzie wnętrza. Warto przyłożyć szczególną uwagę do ich wyboru.

Udostępnij