Wpływ kolorów na człowieka – wystrój wnętrza

Wystrój wnętrz

Sposób, w jaki zostanie zaaranżowane wnętrze, może w istotny sposób oddziaływać na domowników. Szczególnie zauważalny jest tutaj wpływ kolorów na człowieka W zależności od barwy konkretnego wnętrza, jego wystrój może odprężać, podnosić koncentrację, stwarzać idealne warunki do odpoczynku, a nawet pobudzać trawienie. Wybór kolorów nie powinien być zatem lekceważony, ale dobrze przemyślany i zaplanowany.

Wpływ kolorów na człowieka podczas tworzenia aranżacji przez wiele osób bywa pomijany. Niektórzy w ogóle nie biorą go pod uwagę, bo nie wierzą w jego działanie. Inni w ogóle o czymś takim nie słyszeli. Tymczasem wystarczy sobie wyobrazić, jak poczulibyśmy się w pomalowanej na ognisto czerwony kolor sypialni albo w różowym salonie, by przekonać się, że taki wpływ naprawdę istnieje.

Jak należy pomalować sypialnię?

Niektóre wnętrza powinny by przytulne i stwarzać klimatyczny nastrój. Takim pomieszczeniem jest na przykład sypialnia, która ma służyć do odpoczynku. Kolorystyka ścian jest w tym przypadku bardzo ważna.

W sypialni bardzo dobrze sprawdzają się ciepłe, stonowane barwy, które dają poczucie przytulności. Zbyt intensywne kolory nie będą nadawać się do tego pomieszczenia, gdyż zamiast wprowadzać spokój i harmonię, mogą pobudzać. Dobry wyborem może być również delikatny odcień fioletu. Jeśli natomiast wybierzemy fiolet w bardziej intensywnym odcieniu, można go zrównoważyć jaśniejszym kolorem na pozostałych ścianach.

Barwy ziemi również będą dobrym wyborem. Wpływ kolorów na człowieka jest w ich przypadku szczególnie istotny, bo potrafią uspokajać, wyciszać i pozytywnie oddziaływać na emocje. Pożądane będą też beże i delikatne szarości.

Pomieszczenie przeznaczone do pracy i nauki

Niektóre wnętrza wymagają bardziej energetycznych kolorów, które zagwarantują użytkownikom odpowiednie warunki do pracy oraz nauki. Chodzi tu o barwy, które sprzyjają koncentracji i stymulują do działania. Takie wnętrza powinny być pogodne i jasne, a kolor ścian nie może wpływać depresyjnie, czy poprzez swą zbytnią intensywność męczyć albo drażnić.

Idealnie w takich wnętrzach sprawdzi się kolor żółty. To barwa, która optycznie powiększy wnętrze i wprowadzi do niego mnóstwo pozytywnej energii.

Niepodważalny wpływ kolorów na człowieka

Poza sypialnią i pokojem do pracy, mamy jednak w domu wiele innych pomieszczeń. Na jakie kolory warto je pomalować?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto poczytać o wpływie poszczególnych barw na naszą psychikę oraz emocje. Warto zapamiętać też, że każdy z nas jest indywidualną jednostką i dlatego, ogólnie przyjęte w psychologii barw zasady nie muszą się do nas odnosić. Dlatego dobrze jest wsłuchać się w swoje wewnętrzne potrzeby i urządzić wnętrze zgodnie z tymi wskazówkami.

Aranżacja mieszkania często opiera się na wyborach, w których głównym kryterium jest to, czy nam się coś podoba, czy też nie. Tymczasem psychologia barw może nam dostarczyć mnóstwo użytecznych informacji. Biorąc je pod uwagę, zauważymy, że wpływ kolorów na człowieka jest realny i niepodważalny.

Udostępnij