Wystrój industrialny - krótka charakterystyka

Wystrój industrialny – krótka charakterystyka

Wystrój wnętrz

Niektóre style architektury wnętrz na stałe weszły do polskich domów. Chętnie inspirują się nimi zarówno prywatni inwestorzy, jak i architekci wnętrz. Przykładem jest wystrój industrialny, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Z jednej strony to bardzo surowa stylistyka, z drugiej w aranżacji pojawiają się materiały i barwy, które ocieplają wnętrze. Co najbardziej cenimy w takim wystroju?

Wystrój industrialny przywędrował do nas zza oceanu. W Stanach Zjednoczonych pojawił się w okresie recesji. Wielu artystów decydowało się wtedy na wynajmowanie pofabrycznych pomieszczeń, które aranżowali na prywatne mieszkania połączone z pracowniami. Najpopularniejsze lofty powstały wtedy w nowojorskich dzielnicach Soho, Brooklyn i Chelsea. Po pewnym czasie, to, co początkowo było koniecznością, przerodziło się w modny trend. Tak wystrój industrialny zaczął rozprzestrzeniać się na inne miasta oraz kraje i zdobywać coraz szersze uznanie, którym cieszy się do dzisiaj.

Otwarty układ pomieszczeń

We wnętrzach industrialnych rezygnuje się z wielu ścianek działowych, pozostawiając je jedynie tak, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu powstają duże, wielofunkcyjne pomieszczenia, które dają wrażenie przestronności i ułatwiają przemieszczanie się. W takim mieszkaniu salon często łączy się z kuchnią oraz przedpokojem. Zdarza się, że tworzy też wspólną przestrzeń z sypialnią, choć nie jest to regułą. Wydzielone zostają jedynie te pomieszczenia, które mają zapewnić domownikom poczucie intymności.

Prostota i minimalizm

Wystój industrialny nie lubi przepychu, bogactwa i nadmiernie rozbudowanej formy. Ważna jest prostota i minimalizm. Do aranżacji wprowadza się jedynie te meble i sprzęty, które są absolutnie niezbędne. Należy unikać “przeładowania” aranżacji niepotrzebnymi meblami i gadżetami. Brakuje też elementów dekoracyjnych. Te, które mogą się ewentualnie pojawić to plakaty lub grafiki na ścianie albo efektowne lampy (oczywiście w stylu industrialnym).

Surowy wystrój industrialny

Kolejna sprawa to surowy wystrój. Wnętrza industrialne nie muszą być wykończone tak, jak aranżacje w stylu klasycznym. Często możemy mieć wrażenie, że inwestor zapomniał o zakończeniu prac remontowych. Oto bowiem, zamiast tynku i idealnie gładkiej ściany zobaczy surowe elementy konstrukcyjne. Nie rzadko będzie to beton albo czerwona cegła. Nie powinny też dziwić stalowe elementy konstrukcyjne, widoczne rury, czy nieosłonięte niczym kable, na których zawieszone są żarówki pełniące rolę oświetlania salonu albo innego pomieszczenia.

Styl industrialny może podlegać pewnym modyfikacjom. Niektórzy inwestorzy czerpią z niego inspirację, dostosowują wnętrza do własnych potrzeb. Zdarza się też, że wprowadzają do swojego mieszkania wybrany element industrialny, na przykład loftowe lampy albo ceglaną ścianę, ale rezygnują z urządzenia całego wnętrza w takim stylu. Niezależnie od wyborów, wystrój industrialny od lat cieszy się w Polsce niezmiennym zainteresowaniem.

Udostępnij