Zakup działki pod budowę domu. Jakie kryteria warto brać pod uwagę

Zakup działki pod budowę domu. Jakie kryteria warto brać pod uwagę?

Budowa domu

Planujesz budowę domu i szukasz odpowiedniej lokalizacji. Jeśli tak, to pewnie zdążyłeś się już zorientować, że zakup działki wcale nie jest taki prosty. Szereg kryteriów, które warto brać pod uwagę, sprawia, że z wielu dostępnych na rynku nieruchomości pozostaje bardzo niewiele. Wszystko zależy oczywiście od oczekiwań inwestora i jego indywidualnych preferencji. Czasem można iść na pewne ustępstwa i zrezygnować z części wymagań. Są jednak i takie, z których nie warto rezygnować.

Zakup działki pod budowę domu to inwestycja na lata. Nie powinno zatem dziwić to, że inwestorzy przykładają dużą uwagę do tego, gdzie zlokalizowana jest nieruchomość i jakie panują na niej warunki.

Fundusze na zakup działki

Niemal zawsze jednym z najistotniejszych kryteriów pozostaje cena nieruchomości. Ta często uzależniona jest od umiejscowienia działki. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym wyższa cena. Jednak nawet w cieszących się dużym zainteresowaniem miejscowościach udaje się czasem znaleźć perełki, które nie rujnują portfela inwestora. Wystarczy też zmienić obszar poszukiwań i zdecydować się na zakup działki niewiele dalej, by cena za m2 drastycznie spadła.

Otoczenie nieruchomości, sąsiedztwo i lokalizacja

Bardzo istotne pozostaje otoczenie nieruchomości oraz jej usytuowanie względem takich obiektów jak: sklepy, szkoły, przychodnie lekarskie, przystanki autobusowe itp. Wiele zależy od tego, czy inwestorzy będą poruszać się własnym samochodem, czy publicznymi środkami transportu. Bliskość tych obiektów ma duże znaczenie dla wygody codziennego użytkowania nieruchomości.

Warto też zwrócić uwagę na bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości. Czy w pobliżu nie ma obiektów lub zakładów przemysłowych, które na co dzień mogą być uciążliwe?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim inwestor zdecyduje się na zakup działki, powinien sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Znajdzie w nim istotne informacje na temat rodzaju budynku, jaki można postawić na danym terenie oraz ewentualne ograniczenia lub przyczyny, które to uniemożliwiają. Być może w pobliżu znajdują się ważne ciągi korytarze ekologiczne albo obszary chronione lub cenne przyrodniczo?

Ekspozycja terenu a zakup działki

Kolejna istotna kwestia to ekspozycja względem kierunków geograficznych. Warto zwrócić uwagę, czy dom może zostać usytuowany na nieruchomości w taki sposób, by strefa dzienna znalazła się od dobrze doświetlonej światłem naturalnym strony. Preferuje się tu ekspozycję południowo-zachodnią. W niektórych przypadkach inne obiekty (wysokie drzewa, inne budynki) mogą mocno zacieniać nieruchomość, przez co do wybudowanego domu będzie docierać znacznie mniej światła. Warto też pamiętać, że nasłonecznienie na działce będzie się zmieniać w zależności od pory roku (to związane jest ze zmienną wysokością słońca nad horyzontem w ciągu roku).

Czy warto wykonać badanie gruntu?

Choć nie wszyscy inwestorzy o tym pamiętają, zanim transakcja dojdzie do skutku, warto wykonać badanie geotechniczne gruntu. W przeciwnym razie zakup działki może okazać się całkowicie nietrafioną inwestycją. Wykonanie takiego badania jest bardzo ważne dla prawidłowego zaprojektowania fundamentów. Jeśli te zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób, ściany budynku mogą w przyszłości pękać. Badanie geotechniczne jest też istotne w przypadku budynków podpiwniczonych lub planowanych na działkach, na których występują osuwiska lub zlokalizowanych w pobliżu skarpy.

Oczywiście nie są to jedyne, choć moim zdaniem najważniejsze kwestie, jakie należy brać pod uwagę, rozważając zakup działki. Po więcej informacji zapraszam do kolejnych wpisów.

Udostępnij