Zdalne sterowanie oświetleniem w biurze – czy to się opłaca?

Wyposażenie

W biurze spędzamy większą część dnia. Dlatego też przestrzeń do pracy powinna być szczególnie dobrze zaprojektowana, gwarantując maksymalny komfort i wygodę. Dzięki temu czujemy się lepiej, a wykonywanie codziennych obowiązków staje się prostsze i bardziej efektywne. Korzyści zatem odnoszą wszyscy – pracownicy i cała firma. Większość osób zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak ważne w budowaniu warunków jest właściwie zbudowany system oświetleniowy. Musi się on składać z odpowiedniej ilości i rodzaju opraw oświetleniowych, źródła światła powinny dawać światło o prawidłowym natężeniu i barwie. A czy zastanawiamy się nad tym, jakie sterowanie oświetleniem do biura jest najlepsze? Często o tym zapominamy, a to błąd. Zarządzanie oświetleniem maksymalizuje bowiem funkcjonalność całej przestrzeni.

Zdalne sterowanie oświetleniem i inne sposoby zarządzania światłem w biurze

Tradycyjnym sposobem na sterowanie oświetleniem, który wykorzystuje się we wszystkich przestrzeniach użytkowych, są włączniki światła.

Mogą one przyjmować różne formy. Najczęściej spotykamy warianty przyciskowe, choć coraz częściej stosuje się także nowoczesne włączniki dotykowe, w formie gładkiej tafli ze szkła hartowanego. Niektóre modele wyposaża się także w funkcję ściemniacza, dzięki czemu bez trudu udaje się idealnie dopasować natężenie światła do bieżących potrzeb użytkowników.

Włączniki nie stanowią jednak jedynego rozwiązania, z którego można skorzystać do zarządzania oświetleniem w biurze. Równie dobrze sprawdzaj się zdalne sterowanie oświetleniem. Tego typu systemy najczęściej przyjmują formę pilota lub aplikacji na smartfona.

Piloty stosuje się już od wielu lat. Dawniej działały w oparciu o fale radiowe lub podczerwień. Obecnie włącza się je do biurowej sieci WiFi.

A aplikacje na telefon? To rozwiązanie najnowsze, które już zyskało jednak szereg zwolenników. Przy pomocy jednej aplikacji udaje się sterować całym systemem oświetleniowym w danej przestrzeni. Można włączać, wyłączać oraz regulować natężenie wszystkich lamp lub wybranych grup punktów oświetleniowych. Oprócz tego dzięki aplikacji tworzy się harmonogramy oświetleniowe, przygotowuje wyłączanie czasowe lub kreuje sceny świetlne, dopasowane do aktualnych wymagań. A to wszystko dzięki jednemu, dwóm kliknięciom.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia czujników ruchu, które także sprawdzają się w przestrzeni biurowej. Najczęściej stosuje się je na klatkach schodowych, w toaletach lub pomieszczeniach socjalnych, w których światło uruchamia się automatycznie, gdy tylko sensory wyczują pojawienie się w pobliżu ludzi.

Zalety zdalnego sterowania oświetleniem dla biur

Zdalne sterowanie oświetleniem znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania w przestrzeni do pracy. Nie musimy już za każdym razem odrywać się od obowiązków, żeby poprawić warunki oświetleniowe. Wystarczy raptem jedno kliknięcie i uruchamiamy dodatkową lampę, żeby lepiej widzieć materiały rozłożone na stole roboczym lub gasimy niepotrzebne punkty świetlne podczas prezentacji dla ważnego klienta biznesowego. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i naprawdę łatwo.

Odpowiednie zaplanowanie instalacji oraz wykorzystanie zdalnego sterowania to także sposób na poprawę bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających na terenie firmy. Przemieszczanie się staje się wygodniejsze, a ryzyko potknięcia i upadku drastycznie maleje.

Nie zapominajmy także o tym, że zdalne sterowanie oświetleniem to szereg oszczędności. Najczęściej stosuje się je z energooszczędnymi żarówkami LED, które zużywają zdecydowanie mniej prądu oraz są znacznie trwalsze i mniej awaryjne niż tradycyjne produkty oświetleniowe.

Dodatkowo budowanie scen świetlnych, regulowanie natężenia oraz stosowanie czujników sprawia, że zużywamy mniej energii elektrycznej, bez zmniejszania komfortu funkcjonowania. Otrzymujemy dokładnie tyle światła, ile potrzebujemy, a nie marnujemy prądu.

Sterowanie zdalne to zatem sposób na zrównoważone gospodarowanie zużyciem energii elektrycznej. Zawsze wiemy, ile jej używamy, możemy łatwo analizować sytuację oraz sprawdzać, gdzie znajdziemy dodatkowe oszczędności. Może w którymś pomieszczeniu część lamp nie jest użytkowana? Wszystkiego dowiemy się dzięki danym z aplikacji. A to sposób na mniejsze, firmowe wydatki.

Idealne oświetlenie do biura – bezproblemowe i komfortowe

Dobranie odpowiednich opraw oraz źródeł światła to dopiero połowa sukcesu. Oprócz tego potrzebujemy jeszcze właściwego sterowania nimi, żeby uzyskać optymalne rezultaty. Dzięki temu codzienna praca w biurze staje się wygodniejsza, a my dbamy o ograniczenie wydatków i środowisko naturalne. Okazuje się zatem, że zdalne sterowanie oświetleniem może się naprawdę opłacać.

Udostępnij